Shinrin-Yoku czyli Kąpiel Leśna z okazji Światowego Dnia Zdrowia

Pierwsza ścieżka Shinrin Yoku odbyła się w niedzielę 7 kwietnia 2019 r. Dołączyło do nas kilka osób. Większą część czasu spacerując w lesie byliśmy w ciszy wsłuchując się w szum drzew, śpiew ptaków, czując ziemię pod nogami. Nasze zmysły były wyostrzone na wszelkie doznania płynące z natury. Pogoda nas wspierała. Po ponad godzinnym spacerze zdjęliśmy buty i chodziliśmy na boso po przewróconych drzewach ćwicząc wewnętrzną koncentrację, wzmacniając kontakt z naturą. Pod koniec spaceru odbyliśmy kilka ciekawych rozmów na tematy związane z rozwojem osobistym.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólny czas i tym którzy chcieli z nami być, ale nie udało im się dotrzeć. Będziemy powtarzać kąpiele leśne w Polsce. Mamy mailowy konkakt z dr Qing, który w Japoni przeprowadza kursy na certyfiukowanych instruktorów Shinrin Yoku i bada wpływ Shinrin Yoku na zdrowie człowieka. Obecnie opieramy się na książkach i materiałach od Doktora.

las łagiewnicki
spacer po trawie

Zapowiedź

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia zapraszamy na „ Kąpiel” do Lasu Łagiewnickiego. Planujemy co najmniej godzinny spacer zgodnie z zaleceniami Shinrin-Yoku (japoński termin, który oznacza „shinrin” to „las”, a „yoku”-„kąpiel”). Idąc za przykładem Japończyków zapraszamy do wspólnego praktykowania w Polsce.

Zostaw telefon komórkowy w aucie lub domu, w ostateczności wycisz dźwięki. Odłóż wszystkie sprawy na później. Skup uwagę tylko na byciu w tu i teraz. Otwórz zmysły na kontakt z naturą. Zapraszamy do bycia w ciszy podczas co najmniej godzinnego spaceru po lesie.

Będziemy wędrować grupą po jak najmniej uczęszczanych ścieżkach czując łączność z naturą, głębszy kontakt ze sobą samą/ ze sobą samym.

Korzyści z tego czasu dla Ciebie:

– regeneracja
– poczucie większego wewnętrznego spokoju i szczęścia
– niższy poziom stresu
– bardziej sprawny układ odpornościowy
– szybsze wyzdrowienie w przypadku różnych chorób
– większy poziom energii życiowej
– lepsza koncentracja
– wzrost kreatywności
– korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego
– bycie w grupie świadomych ludzi

Badania

Japońscy naukowcy z Uniwersytetu Chiba udowodnili, że już 15-minutowy spacer w lesie spowodował 16-procentowy spadek poziomu kortyzolu, hormonu stresu, 2-procentowy spadek ciśnienia krwi i 4-procentowy spadek tętna w porównaniu z takim samym czasem spędzonym w centrum miasta. Skutki uboczne stresu jak bezsenność, depresja lub wysokie ciśnienie krwi, mogą być wyleczone nie przez podróż do lekarza, ale przez regularne spacery w lesie.

Zapraszamy – Zapisz się przez Facebook

GDZIE? Na parkingu „Kaloryfer” przy ulicy Wycieczkowej, (pomiędzy ulicą Wiewiórczą i Nowaka-Jeziorańskiego)
KIEDY? 7 kwietnia (niedziela) o godzinie 13.00 ( zarezerwuj sobie co najmniej godzinę)
UDZIAŁ BEZPŁATNY

Zabierz najbliższych na wspólny medytacyjny spacer w ciszy.

Shinrin-Yoku jest oficjalnie uznaną terapią w Japonii i w rzeczywistości jest to ważna część krajowego programu opieki zdrowotnej. Lekarze w Japonii przepisują ją na równi z innymi medykamentami szczególnie dla osób przepracowanych i zestresowanych.

Tekst w oparciu o www.rituals.com

Cały artykuł o Shinrin-Yoku.